Zuzana Horáková - "Ani dítě se nenaučí bez pádů chodit"

26.01.2021

Zuzka Horáková, rodačka z Brna je velkou nadšenkyní do motorsportu. Nyní s manželem Dušanem bydlí ve Vysokém Veselí, kde pracuje v domově pro seniory. Mimo motorsport miluje dlouhé procházky, je skvělou a nadšenou fotografkou, ráda cestuje a především ráda tráví čas s přáteli, rodinou a svými dvěma syny, na které, jak sama říká, je ohromně hrdá.


Ahoj Zuzi, mohla bys prosím našim čtenářům na začátek přiblížit, kterému odvětví se konkrétně věnuješ? Jak dlouho závodíš a kdo tě k motorsportu přivedl?

Jezdím závody do vrchu, zejména ze seriálu závodů Edda cup a zároveň mě baví snad veškeré odvětví motorsportu :) Závodím od roku 2012 a k závodům jsem se dostala díky Dušanovi.

Pamatuješ si svůj první závod? Jak probíhal a kde byl?

Můj první závod byl slalomového typu, nazývaný rally show, který pořádal autokrosař Martin Babák a právě tam mě Dušan poprvé půjčil auto...pak jsme pokračovali u Martina Kučery na autodromech a ono mě to celé pohltilo a zatím nepustilo :)

S jakým automobilem závodíš? Jakou máš nejoblíbenější trať?

Od samého začátku jezdím automobilem škoda Favorit :) Oblíbenou trať úplně nemám, jsem vděčná za každé svezení :)

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Myslíš úspěch v životě, či co se týče závodů? :) ...jestli v životě, pak je můj největší úspěch v lidech, které mám kolem sebe ... a na závodech :) Vlastně taky... :)

Co tě na motorsportu nejvíc baví?

Všechno :)

Máš nějaké vysněné auto? Jak civilní tak závodní.

Vysněným autem jezdím na závodech i v civilu :) Škoda Favorit :)

Jaký je tvůj největší jezdecký vzor?

Těch je opravdu hodně, netroufnu si jmenovat, protože bych s tou moji hlavou někoho důležitého zapomněla. Ten největší vzor a zároveň učitel je můj manžel Dušan ...Jinak samozřejmě v Dakaru je to ten a ten, ve WRC ten a jinej... v autokrosu dalších mnoho a na Vrchách taktéž, stejně jako v rallycrossu, formuli ... opravdu vzorů mám spoustu :) Tak jmenovat raději ne :) Snad jen z žen si dovolím mimo jiné Michel Mouton ...ta se s tím nemazala :)

Jaké máš plány na příští sezónu?

Zatím nevím ... přijde mi ,že u nás se plánuje ze dne na den, z minuty na minutu :) Přeji si především, ať hlavně nějaká sezona je...protože z důvodu opatření jsme již vynechali tu zimní u Jirky Matějky...

Jezdíš především závody do vrchu, chtěla bys zkusit i nějakou jinou disciplínu? Rally, rallycross, apod?

Rally mě láká moc, vlastně nás oba již dlouho , jen máme problém...chceme jet spolu, ale zároveň chceme oba řídit :D ... :), rallycross jezdím na Silvestra u Dana Kříže :) Letos teda taky nic :)

Zažila jsi za svou závodní kariéru nějaké "krizovky" nebo nehody?

Zažila bohužel oboje :) ...když jsem z toho pak špatná, pomůže mi vzpomenout si, že ani dítě se nenaučí bez pádů chodit :) ...že to chce jen vydržet a zkoušet to zas a znovu a líp :)

S manželem Dušanem jste oba závodníci, Dušan jezdí autocross. Jak řešíte, čí závody mají přednost? Na které pojedete?

Vždy se domluvíme :) A taky podle toho, kdo má lépe rozjetou sezonu... většinou to byl Dušan a loni jsem dostala přednost já, moc závodů nejel... ale zatím za ty roky se ještě nestalo ,že by jsme se nedomluvili, nebo pohádali, nebo si jel každý jinam ( to ani nejde, nemám řidičák na podval :D ) ...máme štěstí, že oba nás baví jak vrchy, tak autokros :) Paradoxně máme oba větší nervy na závodech toho druhého... Letos se nám kryje jenom pár závodů, tak uvidíme jak vše bude :)

Co je tvým největším závodním snem? Je nějaká trať, na kterou by ses chtěla podívat?

Můj sen je zlepšovat se v tom co dělám, na jakékoliv trati, která bude k dispozici :)

Jak se k tvé závodní kariéře staví zbytek rodiny?

Máme neuvěřitelnou podporu od rodiny i přátel... za což jsme moc rádi :)

Myslím si, že přesto, že naše děti mají jiné zájmy, podporujeme se navzájem všichni v tom, co nás baví..a dokážeme se o tom hodiny a hodiny bavit ...o jejich koníčkách i o těch našich...a o tom to je :) Zrovna kluci, i s vnučkou Viktorkou, mi dokážou a to i na dálku přes telefon dodat nejvíc sil před každým startem a správně namotivovat :)

Pohybuješ se v mužském světě, jak se k tomu muži staví? Setkala ses někdy s podceňováním žen za volantem, popřípadě jak se k tomu stavíš ty?

To jsem se nikdy nesetkala :) Jak jsem říkala, mám štěstí na lidi kolem sebe :) ... mám kolem sebe fantastické závodníky, neuvěřitelně rychlé a oni spíš povzbudí, naučí a dodají sil...než aby člověka nějak sráželi... :) To by nebylo asi ani moc sportovní chování...vždyť i každý první jezdec potřebuje ty druhé, páté, osmé... :)

Já se k tomu stavím tak, že i v tom mužském světě zůstávám ženou :)

Chtěla bys na závěr něco dodat?

Chtěla bych popřát všem holkám za volantem, (ale také i mužům) mnoho úspěchů a poděkovat za rozhovor, opravdu mě to potěšilo :) Stejně tak potěší na závodech každý, kdo se staví pokecat, pozdravit, nebo zamává :)

Mockrát děkujeme za rozhovor. Tým #holkazavolantem